Odčervujeme zodpovědně!


Zveme vás na akci Odčervujeme zodpovědně!

Rádi bychom touto formou na Táborsku upozornili na úskalí plošného odčervování zvířat, které zvířatům může poškozovat zdraví, kontaminuje odpadní vody a negativně ovlivňuje životní prostředí. Proto budeme provádět parazitologické vyšetření trusu domácích mazlíčků, na základě kterého by mohli chovatelé šetrně přistoupit k odčervení, jak radí významný český parazitolog doc. RNDr. Oleg Ditrich, CSc., odborný garant této akce.

  • O co se jedná?

Celý říjen budeme provádět pro veřejnost parazitologické vyšetření zdarma! Cílem akce je ukázat chovatelům, že nejprve vyšetřit a poté cíleně odčervit je šetrnější a levnější, než plošné pravidelné odčervování.

  • Proč je důležité mazlíčka nejdříve vyšetřit a až potom případně odčervit?

Plošné odčervovací preparáty jsou pro našeho mazlíčka zbytečné v případech, kdy není parazitem nakažen. Bezdůvodně tak zvíře zatěžujeme a můžeme poškodit jeho zdraví. Proto je zdravější a účinnější ho nejdříve nechat vyšetřit, zda je parazit přítomen. Poté můžeme podávat cílený a šetrný preparát. V případě negativního výsledku vyšetření je odčervení nadbytečné!

  • Co je k vyšetření potřeba?

Je to jednoduché. Během pár dnů stačí třikrát odebrat malý vzorek trusu vašeho mazlíčka (uchovávat v chladu společně v jedné nádobě). Po nasbírání pak nádobu se vzorky přineste k vyšetření do odběrového místa laboratoře (suterén Polikliniky Tábor). Jsme tu pro vás v pracovní dny v době od 16:00 do 18:00.

  • Jak se dozvím výsledek?

Výsledek vyšetření a doporučení lékaře vám můžeme odeslat na email, případně si jej můžete vyzvednout osobně.

Etické důvody, proč odčervujeme domácí zvířata.

  • Máme zodpovědnost za jejich zdraví, protože jsme je domestikovali a chováme je v pro ně nepřirozeném prostředí, kde jim mohou škodit i ti paraziti, kteří by jim v přírodě příliš nevadili. Máme domácí zvířata rádi.

Epidemiologické důvody, proč odčervujeme domácí zvířata.

  • Očervováním domácích mazlíčků chráníme sebe a zejména děti před těmi druhy parazitů, kteří jsou přenosné na člověka. V našich podmínkách jsou to především zvířecí škrkavky rodu Toxocara. Pozor - zbytečná léčba usnadňuje vznik a šíření rezistentních populací parazitů, v mnoha případech je i pro chovatele neekonomická.

 

Doporučujeme Vám navštívit přednášku významného parazitologa doc. RNDr. Olega Ditricha, CSc. s názvem Odčervování s rozumem. Dozvíte se, jak správně odčervovat a mnoho dalšího o parazitech ve zvířecím i lidském těle. Přednáška se koná 16. října 2018 v době 16:30 - 18:00 v budově Úřadu práce ve velké zasedací místnosti (Husovo nám. 2938, 3. patro).

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat. Jsme Vám plně k dispozici na tel. 722 081 763, email: info@velt.cz.

 

                                            

MVDr. Markéta Střádalová                   Věra Dvořáková
vedoucí veterinární laboratoře                                             koordinátorka laboratorních služeb VLT