Parazitologie – je odčervení účinné?


Antihelmintika (látky používáné v léčbě parazitů) působí jednorázově a po jejich podání bohužel nedochází k dlouhodobé chráněnosti. Vzhledem k nadměrnému používání plošných preparátů dochází k nárůstu rezistencí některých parazitů na účinné odčervovací látky.

Namísto pravidelného preventivního podávání odčervovacích preparátů a nadměrného používání těchto přípravků je doporučováno léčení až po předchozím parazitologickém vyšetření trusu. Toto vyšetření jsme nově zavedli v naší laboratoři. 

Pokud je jeho výsledek negativní, není nutné zvíře odčervovat.
Pokud vyšetření trusu prokáže přítomnost parazita, lékař doporučí specifický přípravek proti konkrétnímu parazitu. Tím je léčba účinnější a šetrnější.

Koprologické vyšetření můžeme využít i pro kontrolu účinnosti odčervení.
 

Správně odebraný vzorek trusu:

  • Pro přesnou diagnostiku je potřeba odebrat 3 vzorky trusu během týdne nebo sbírané obden.
  • Vzorky uchovávejte v lednici v jedné nádobě a předejte do laboratoře. V případě průjmů či jiných komplikací je vhodné vyšetřit každý vzorek zvlášť.
  • Doporučená velikost vzorku je 5g (velikost vlašského ořechu).
  • U vrhu koťat a štěňat vyšetřujeme směsný vzorek a léčíme celý vrh zvířat.
  • Příjem vzorků k vyšetření na těchto místech.

Cena základního vyšetření (flotace) činí 100,- Kč. Cena je zvýhodněná z důvodu osvěty zdravého přístupu k odčervování.

K základnímu flotačnímu vyšetření trusu nabízíme larvoskopické vyšetření, vhodné k detekci plicních červů, sedimentační vyšetření k detekci motolic a některých tasemnic, dále McMasterova kvantifikační metoda k určení počtu vajíček, oocyst a larev na gram trusu, barvený preparát dle Miláčka a Vítovce na kryptosporidiózu a další vyšetření.

Pro vyšetření nás kontaktujte na tel.: 603 825 312 nebo na emailu: info@velt.cz